Bioenergie Kala Namak - Finely Ground, 350 g Cellophane Bag

Finely ground Indian seasoning salt

€ 4,59

(€ 13,11 / kg, Price shown includes 4,9% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 g Cellophane Bag

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 10 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ayurvedic rock salt
  • Popular egg replacement
  • Non-iodised

Frequently bought together with Cosmoveda Pure Organic Ghee, 500 g

Bioenergie Kala Namak - Finely Ground, 350 g Cellophane Bag € 4,59 (€ 13,11 / kg)
Cosmoveda Pure Organic Ghee, 500 g € 19,99 (€ 39,98 / kg)
Total price: € 24,58
Description

Finely ground Ayurvedic seasoning salt

  • Kala Namak, Indian black salt, lends your dishes unforgettable flavour.
  • Its flavour and egg-like aroma results from the sulphur compounds contained in the salt.
  • Kala Namak is an essential compound for chutneys and curries, but can also be added to fish, vegetables, tofu, avocado, aubergine and yoghurt.
  • Free from chemical additives & flavouring
  • Unrefined
  • Vegan
Item no.: Bio-078909
Content: 350 g
EAN: 9004307078909
Manufacturer No.: 78909
Brand: Bioenergie
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Non-iodized, Vegan, Vegetarian
Ingredients

Rock salt (non-iodised), 1 % Salsola stocksii[1]

  1. from Wild Growth
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gerhard Wagner GmbH, Bergstraße 104, 7572 , Deutsch-Kaltenbrunn, Austria, www.wagner.co.at/impressum

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Bioenergie Kala Namak - Finely Ground

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews
1 customer review in English