Sonnentor Organic "Let Loose" Tea, Loose tea, 40 g

Learn to shut off

€ 4,99

(€ 124,75 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Loose tea, 40 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 10 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fresh, lemony scent
  • Balanced taste
  • Lovely floral touch

Frequently bought together with Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g)

Sonnentor Organic "Let Loose" Tea, Loose tea, 40 g € 4,99 (€ 124,75 / kg)
Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g) € 4,19 (€ 129,32 / kg)
Total price: € 9,18
Description

In this age of hustle and bustle, we must learn to switch off again. This herbal tea helps us to focus on the really important things again.

Let it Be Tea smells fresh and lemony with a lovely floral touch. The balanced flavor can be described as fruity and citrusy with a sweet nuance. This harmonious hot drink makes every breakfast a pleasure.

Item no.: XPI-ST-005341
Content: 40 g
EAN: 9004145005341
Manufacturer No.: 5341
Brand: Sonnentor
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, 10 minutes
May contain traces of: A - Gluten
Tea: In tea bags, Loose leaf tea
Ingredients

Sunflower Blossoms[1], Green oats[1], Lemon balm[1], Marigold[1], Sunflower Blossoms[1], Bergamot [1], Elderflowers[1], Cornflowers[1], Rose petals[1]

  1. Organic
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic "Let loose" Tea