Sonnentor Organic Mystical Witch Herbal Tea (40 g)

Brings magic to life

€ 4,99

(€ 124,75 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 10 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With well-known "witch herbs"
  • Subtly minty scent
  • Lemony aftertaste

Frequently bought together with Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g)

Sonnentor Organic Mystical Witch Herbal Tea (40 g) € 4,99 (€ 124,75 / kg)
Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g) € 4,19 (€ 129,32 / kg)
Total price: € 9,18
Description

This mixture contains several well known "witches' herbs" such as hemp and verbena. The mild-aromatic tea supports harmony and brings body and soul in balance.

The mystical witch tea shimmers in a rich yellow a with green tint and is characterized by a sweet, subtle minty scent. The taste is mild at the beginning, then develops a balanced mint note and has a medium citrusy finish.

Item no.: XPI-ST-005099
Content: 40 g
EAN: 9004145005099
Manufacturer No.: 509
Brand: Sonnentor
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, 10 minutes
Tea: Loose leaf tea
Ingredients

Applemint[1], Hemp Leaves[1], Lemon Verbena[1], Marigold[1], Ribwort[1], Rose petals[1]

  1. Organic
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Mystical Witch Herbal Tea

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder