Sonnentor Organic Cheery Herbal Tea, Tea bag, 18 pieces (27 g)

Put a smile on your face

€ 4,19

(€ 155,19 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Tea bag, 18 pieces

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Refreshing and fruity
  • Sweet finish
  • Mild taste

Frequently bought together with Yogi Tee Women's Balance Tea, 30,60 g

Sonnentor Organic Cheery Herbal Tea, Tea bag, 18 pieces (27 g) € 4,19 (€ 155,19 / kg)
Yogi Tee Women's Balance Tea, 30,60 g € 3,99 (€ 130,39 / kg)
Total price: € 8,18
Description

This cheery herbal blend is one of the most popular herbal tea blends in the Sonnentor range. Children especially enjoy this blend because of its sweet, mild flavor.

The flavor of this tea is like a beguiling spring breeze: refreshing, invigorating and fruity, you can't help but be in a better mood after drinking it. The taste of the tea is dominated by a fruity mint note, which is soft and velvety with a refreshingly sweet aftertaste.

Item no.: XPI-ST-022560
Content: 27 g
EAN: 9004145022560
Manufacturer No.: 22560
Brand: Sonnentor
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, 10 minutes
May contain traces of: A - Gluten
Tea: In tea bags, Loose leaf tea
Ingredients

Applemint[1], Raspberry Leaves[1], Blackberry Leaves[1], Marigold[1], Strawberry leaves[1], Cornflowers[1], Sunflower Blossoms[1]

  1. Organic
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Cheery Herbal Tea