Pure Skin Food Organic Summer Flowers Toning Moisturiser, 50 ml

Intensive moisturiser & summery facial toner

€ 13,41 € 14,99 -11%

(€ 268,20 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing properties
  • Balances the skin
  • Floral fragrance
  • Not Tested on Animals Not Tested on Animals

Frequently bought together with Himalaya Herbals Light Hydrating Gel Cream, 50 ml

Pure Skin Food Organic Summer Flowers Toning Moisturiser, 50 ml € 13,41 (€ 268,20 / l)
Himalaya Herbals Light Hydrating Gel Cream, 50 ml € 7,46 (€ 149,20 / l)
Total price: € 20,87
Description

Skin requires more hydration during summer due to scorching temperatures. The Toning Moisturiser refreshes, provides intensive hydration and wraps the skin in an uplifting floral scent. The skin's ability to regenerate itself is promoted and the complexion improved.

Application:

  • Spray on the skin when needed.
  • It also adds freshness, shine and volume to the hair.
Item no.: XPS-1500650
Content: 50 ml
EAN: 9120043489721
Manufacturer No.: 1500650
Brand: Pure Skin Food
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Not Tested on Animals, Vegan
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Lavanda Angustifolia Flower Water[2], Pelargonium Graveolens Flower Water[2], Linalool[1], Geraniol[1], Citronellal[1]

  1. Natural component of hydrosols
  2. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: niceshops GmbH, Saaz 99, 8341, Paldau, Austria, www.pureskinfood.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Pure Skin Food Organic Summer Flowers Toning Moisturiser

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder